Відбулися Десяті ювілейні Всеукраїнські наукові читання пам’яті проф. С. І. Юрія

У Західноукраїнському національному університеті відбулись Десяті ювілейні Всеукраїнські наукові читання пам’яті видатного українського вченого-економіста, людини, яка залишила неоціненний слід у розвитку фінансової науки, Сергія Ілліча Юрія. Проведення цього наукового заходу уже стало доброю університетською традицією, а коло учасників наукових читань постійно розширюється. Цьогоріч участь у заході взяли викладачі та студенти Західноукраїнського національного університету, Київського національного університету імені Вадима Гетьмана, Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича, Тернопільського національного технічного університету імені І. Пулюя, Кам’янець-Подільського державного інституту, Вінницького навчально-наукового інституту економіки ЗУНУ та інших закладів вищої освіти України. З вітальними словами до учасників звернулись голова вченої ради Західноукраїнського національного університету, завідувач кафедри фінансів ім. С. І. Юрія, проф. Андрій Крисоватий, декан факультету фінансів та обліку доц. Андрій Кізима. У своєму вітальному слові проф. Андрій Крисоватий закликав колег-науковців та студентську молодь не забувати про спадщину великого вченого Сергія Ілліча Юрія й сміливо спрямовувати свої зусилля на пізнання нового, розкриваючи нові грані та виміри фінансової науки.
У межах проведення Наукових читань було заслухано сім доповідей з актуальних для сучасної фінансової науки напрямків. Наукову частину зібрання відкрив доц. Вадим Маслій з доповіддю «Науковий внесок С. І. Юрія у дослідження іноземного інвестування: інтеграція теоретичних засад та їх імплементації». У своєму виступі доповідач зупинився на найважливіших етапах наукової роботи вченого, його працях з тематики іноземного інвестування та міжнародних фінансів. Продовжила наукову складову зібрання проф. Олена Птащенко, яка у доповіді «Фінансова інклюзія в Україні: реалії сьогодення» розкрила присутнім проблеми доступності фінансових послуг та перспективи розвитку нашої держави у контексті підвищення рівня фінансової інклюзії. Вагомий інтерес в учасників наукових читань викликала доповідь проф. Володимира Горина на тему «Фінансовий патріотизм: теоретична амбіваленція та форми вияву в умовах новітніх викликів і загроз», де доповідач розкрив основні риси практично не дослідженого сучасною фінансовою наукою явища фінансового патріотизму, окреслив його роль у досягненні фінансової безпеки країни. У доповіді «Неформальні фіскальні імперативи у контексті зменшення нерівності доходів населення в Україні» викладач Тетяна Валігура дала можливість учасникам Наукових читань дізнатись про найважливіші чинники, які впливають на нерівність у суспільстві, значення податкової культури, доброчесності сплати податків та інших явищ у подоланні проблем соціального розвитку України.
До наукової частини заходу долучились також студенти класичного університету Тернополя. У доповіді «Фінансова та інформаційна безпека бізнесу: електронна комерція та криптовалюти» Лідія Корецька донесла присутнім важливість уваги до механізмів захисту при здійсненні фінансових операцій. Тетяна Лушней представила доповідь «Перспективи використання інструментів зеленого фінансування у контексті забезпечення сталого розвитку», де розкрила фінансові аспекти переходу України до моделі зеленої економіки. Завершила цю частину наукових читань Марія Бесащук, яка у виступі на тему «Соціальна відповідальність бізнесу як рушій стійкості в умовах війни в Україні» звернула увагу на найважливіших напрямках участі бізнес-структур у вирішенні проблем сучасного суспільства.
Сергій Юрій приділяв велику увагу підтримці молодих науковців, стверджуючи «Усе, що нині є – мало початок, усе, що мало початок – мало й початківців…». Визнані сьогодні науковою спільнотою вчені також колись були початківцями, що робили свої перші кроки на ниві наукової діяльності. Тому традиційною складовою щорічних заходів з пошанування пам’яті С. І. Юрія є проведення Всеукраїнського конкурсу наукових есе, який у цьому році проводився з новою назвою «Перспективи сталого розвитку в умовах глобальної невизначеності та безпекових ризиків».
Загалом у Конкурсі есе взяли участь понад 50 студентів та здобувачів рівня PhD з кількох закладів вищої освіти України. За рішенням журі конкурсу, яке очолювала проф. Ольга Кириленко, перемогу у змаганні вибороли роботи Тетяни Лушней (група ФФ-21 Західноукраїнського національного університету) та Анастасії Петрик (студентки групи ПФм-51 Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя). Почесне друге місце у Конкурсі отримали наукові есе Дар’ї Петровської (студентки групи 372-2 Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича), Богдана Будьонкова (студента групи ФМПС-21 Західноукраїнського національного університету) та Миколи Барана (здобувача PhD Західноукраїнського національного університету). Третє місце у Конкурсі наукових есе розділили представники студентської спільноти Західноукраїнського національного університету Андрій Новак (студент групи МАРК-22), Лідія Корецька та Максим Дорош (студенти групи ПТБДм-11), Андрій Токарчук (студент групи ФПФм-11).
Також журі відзначило роботи кількох учасників конкурсу у номінації «Оригінальність, креативність та неординарність». Переможцями у ній стали Андрій Плахотнюк (студент групи УСМ-501 Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана), студенти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича: Марта Біла (студентка групи 172-2), Уляна Денисова (студентка групи 272-2), Василь Ісопенко (студент групи 372-1), Вадим Ковальчук (студент групи 272-2) та Юлія Пацан (студентка групи 372-2), Алла Паламарчук (студентка групи ФМПСвн-31 Вінницького навчально-наукового інституту економіки ЗУНУ), а також представники Західноукраїнського національного університету: Марія Бесащук (студентка групи ФФ-21), Вікторія Обшарська (студентка групи ФМПС-21) та Анастасія Савчук (студентка групи ПТ-2).
На завершення заходу завідувач кафедри фінансів ім. С. І. Юрія проф. Андрій Крисоватий подякував учасникам наукових читань за участь та увагу до пошанування пам’яті видатного українця, фінансиста зі світовим ім’ям Сергія Ілліча Юрія і закликав усіх присутніх до єднання та плідної праці в ім’я відновлення та розвитку нашої країни словами іншого видатного українця Тараса Шевченка «А всім нам вкупі на землі єдиномисліє подай, і братолюбіє пошли…».