Тренінговий семінар «Стратегічне планування розвитку територіальних громад орієнтоване на результат: синергія емоцій та соціально-економічного аналізу»

27 березня 2025 року у Західноукраїнському національному університеті відбувся тренінговий семінар доктора економічних наук, професора, професора кафедри менеджменту, публічного управління та персоналу Західноукраїнського національного університету, візит-професора Університету економіки в Бидгощі (Республіка Польща) Григорія Монастирського на тему: «Стратегічне планування розвитку територіальних громад орієнтоване на результат: синергія емоцій та соціально-економічного аналізу».
Учасниками семінару були викладачі  кафедри фінансів ім. с. і. Юрія та студенти ОП «Фінанси», «Митна та податкова справа», «Соціальне забезпечення». Семінар розпочався із виступу заступника завідувача кафедри доктора економічних наук, професора Ольги Кириленко, яка представила науковця та зазначила, що стратегічне планування є важливою вимогою сьогодення для досягнення стійких конкурентних переваг розвитку територій.
У своїй доповіді спікер вказав на актуальність розвитку територіальних громад, що є визначальним в сукупності державних інтересів, оскільки робить значний внесок в політичне й економічне життя країни, сприяє підвищенню її іміджу на міжнародній арені. При цьому стратегічне планування дозволяє територіальній громаді виокремити пріоритетні цілі розвитку, конкурентні переваги, можливі загрози, а також сприяє ефективному використанню власних та залучених фінансових ресурсів.
Григорій Монастирський представив основні етапи стратегічного планування розвитку територіальних громад: підготовку, планування, впровадження та оцінювання. Такі етапи передбачають вивчення ситуації в громаді, збір статистичних даних, проведення необхідних опитувань; визначення сценарію розвитку, стратегічного бачення та способів реалізації стратегії; затвердження стратегії, плану її реалізації, місцевих програм та проектів; визначення результатів впливу реалізації стратегії на розвиток територіальної громади та досягнення запланованих результатів.
Науковець акцентував, що стратегічне планування розвитку територіальних громад завжди має бути орієнтоване на результат. Цей універсальний підхід може застосовуватися, як до політики розвитку громади в цілому так і до проекту розвитку. Найважливішими складовими такого підходу є: визначення потреб різних груп людей у громаді; з’ясування причин проблем, що не дозволяють забезпечити ці потреби; вибір оптимального варіанту виходячи з можливих альтернатив та наявних ресурсів; визначення результату, який можна об’єктивно оцінити.
Жваву дискусію у присутніх викликало обговорення напрямів удосконалення системи стратегічного планування розвитку територіальних громад. Відтак, на думку спікера, удосконалення системи стратегічного планування повинно здійснюватися комплексно шляхом врахування потреб та інтересів населення, ефективного використання ресурсів, координації між різними рівнями влади та зацікавленими сторонами.
Колектив кафедри фінансів імені С.І. Юрія висловлює щиру подяку професору Григорію Монастирському за змістовний тренінговий семінар, який розкрив проблематику організації та здійснення стратегічного планування розвитку територіальних громад з метою закладення основ для успіху в майбутньому, одночасно відповідаючи на виклики сьогодення.